Tüketici Dostu Dergisi|Cuma, Nisan 19, 2019
Buradasınız Home » Alışveriş » Bebek & Çocuk » Bebeğinizi radyasyondan korumak için kameranız ‘prizli’ olsun
  • Bizi takip edin !

Bebeğinizi radyasyondan korumak için kameranız ‘prizli’ olsun 

plugCAM PCQ-500C

Teknolojik cihazlar günümüzde hayatımızın vazgeçilmez parçaları. Cep telefonları, bilgisayarlar bir yana; oyun konsolu, HDTV, kamera ve akıllı ev sistemleri ile şebekeden bağımsız hayatımızı sürdürmemiz oldukça zor.

Ne var ki, teknolojik cihazlar kimi zaman sağlık açısından negatif etkileri de beraberinde getiriyor. Söz konusu olan uzun vadede ortaya çıkabilecek son derece önemli nörolojik ve onkolojik rahatsızlıklar olduğunda gerek otoritelerin, gerekse de ailelerin önlem alması gerekiyor.

Kablosuz teknolojinin uzun zamandır tartışmalı olan muhtemel etkileri bebek kamerası ya da telsizi kullanmak isteyen aileleri endişelendirse de, her gün gelişen ağ donanımı teknolojisi sayesinde alternatiflerini bulmak artık mümkün. NetMASTER plugCAM bu alternatiflerden biri. Bebeğinizin odasında kablosuz sinyal yaymadan, PLC (powerline communication) teknolojisi ile evinizin hâlihazırda var olan elektrik hattı üzerinden internete bağlanan bu cihaz ile her yerden mobil olarak bebeğinizi izlerken, sağlığına karşı bir risk oluşturmamış oluyorsunuz.

“Kablosuz Teknoloji Kanserojen Olabilir”

Mikrodalga radyasyonun çocuk gelişimi üzerinde uzun vadede ortaya çıkaracağı etkiler henüz tam anlamıyla bilinmiyor.  Bilinen, insan beyninin gelişimini 20 yaşında tamamladığı ve o zamana kadar kafatasının beyin gelişimine ve büyümesine izin verecek şekilde ince olduğu… Diğer bir deyişle, 20 yaşından küçüklerin kafatası EMF radyasyonuna karşı çok daha fazla duyarlı.

Beyin dalgaları, nörolojik fonksiyonlar ve beyin kimyası elektromanyetik radyasyondan etkileniyor.  İngiliz PowerWatch kurumunun verilerine göre, kablosuz bebek monitörünün bir metre uzaklıktan yaydığı radyasyon,  cep telefonu baz istasyonunun 150 metre uzağındaki değerlerle hemen hemen eşit.

Nitekim, 2011 yılında Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı (IARC), yürütülen araştırmalar sonucunda radyofrekans elektromanyetik alanların insanlar için kanserojen etkilerinin olabileceğini duyurdu. Avrupa Konseyi de aynı yıl yayınladığı raporda uzun süreli elektromanyetik radyasyona maruz kalmanın özellikle çocuklar ve gençler üzerindeki zararlı biyolojik etkilerine dikkati çekerek hükümetleri bebek izleme sistemleri de dahil olmak üzere pek çok cihazla ilgili tüm tedbirleri almaya çağırdı.

Veri Akışını Elektrik Hattınızdan Sağlayın

Kablosuz teknolojinin potansiyel sağlık risklerine ve zaman zaman ortaya çıkan yetersizliklerine karşı PLC (Powerline Communication) teknolojisi güvenilir bir alternatif oluşturuyor. Bu sistemle yerel ağınızı evinizin mevcut elektrik hattı üzerinde kuruyorsunuz. Böylece internete bağlı olarak kullandığınız oyun konsolu, HDTV, bebek kamerası gibi cihazların kablosuz olarak yayacağı radyasyondan korunmuş oluyorsunuz.

Türkiye’nin önde gelen internet erişim cihazları ve ağ donanımı markası NetMASTER’ın Genel Müdürü Kemal Uraz powerline teknolojisinin avantajlarını “kurulum ve kullanım kolaylığı, ekonomik bir çözüm olması ve kablosuz teknolojinin yoğun olarak kullanılması sonucu ortaya çıkan yayın kirliliğine karşı iyi bir alternatif oluşturması…” şeklinde özetledi. Uraz,  bu teknolojiyi kullanan plugCAM ürününün özellikle Avrupa’da elektromanyetik alan konusunda hassasiyet sahibi ebeveynler tarafından yoğun olarak tercih edildiğini belirtti. İki dakikada kurulumu sağlanan plugCAM bilgisayar, laptop, iPhone, iPad ve Andorid’lerden izlenebiliyor.

Ayrıntılı bilgi için: www.netmaster.com.tr/plugcam

Benzer Haberler:

Yorumlar

Yorum


Hit Counter provided by Acrylic Display