Tüketici Dostu Dergisi|Cuma, Nisan 19, 2019
Buradasınız Home » Alışveriş » Elektronik » Sony dünyanın en hızlı fotoğraf makinesi α77’yi tanıttı
  • Bizi takip edin !

Sony dünyanın en hızlı fotoğraf makinesi α77’yi tanıttı 

SONY DSC

Sony, ileri seviyedeki amatörlere ve fotoğrafla ciddi olarak uğraşanlara hitap eden Sony α77 modeli ile Tam Geçirgen Hareketsiz Ayna Teknolojisi’ne sahip fotoğraf makinesi yelpazesinin cazibesini artırdı. Sınıfının en hızlı ve en hassas değiştirilebilir lensli fotoğraf makinesi Sony α77, Sony Eurasia A.Ş. Pazarlama Direktörü Richard De Barbanson’un evsahipliğinde, Sony Cyber-shot, Alpha, NEX Ürün Müdürü Arzu Kanberi’nin sunumu ve Kapuera Dans & Akrobasi Gösteri Ekibi BeOne Project’in etkileyici şovları eşliğinde gerçekleştirilen Tanıtım ve Deneyim Toplantısında sunuldu. Katılımcılar,BeOne Project’in hareketi ve ritmi bol, özel gösterisini izlerken, bir yandan da Sony α77’nin hareketli nesnelerdeki fotoğraf ve video performansını bizzat test etme fırsatı buldu.

”Ana iş kollarımızı güçlendirmeyi hedefliyoruz”

Sony Eurasia A.Ş. Pazarlama Direktörü Richard De Barbanson, toplantıda yaptığı açılış konuşmasında şunları ifade etti: “Yeni α77 fotoğraf makinemiz ile, fotoğraf tutkunlarına daha fazla hız, performans ve yaratıcılık imkanı sunuyoruz. Tam Geçirgen Hareketsiz Ayna Teknolojisi sayesinde kendi alanında en hızlı ve en hassas fotoğraf makinesi olan α77 ulaşmayı hedeflediğimiz amaçlar doğrultusunda da tüketiciye sunduğumuz en önemli ürünlerden biri”.

Dünyanın en hızlısı

Toplantıda yaptığı sunum ile α77’nin sunduğu benzersiz özellikleri paylaşan Sony Cyber-shot, Alpha, NEX Ürün Müdürü Arzu Kanberi, “α77, tam zamanlı faz algılamalı otomatik odaklama ile tam çözünürlüklü fotoğrafları saniyede 12 kare hızda arka arkaya çekerek, dünyanın en hızlı sürekli AF çekim performansını sunuyor. α77, Sony’nin yeni geliştirdiği Exmor APS HD CMOS sensörünü kullanıyor ve etkin 24.3 megapiksel çözünürlüğe sahip. Ayrıca, hareket eden nesnelerin hassas bir şekilde AF ile izlenmesi, 11 çapraz sensörlü yeni geliştirilen 19 noktalı otomatik odaklama sistemi sayesinde canlı bir şekilde ve şimdiye kadarkinden çok daha hassas bir şekilde gerçekleşiyor. Anında yanıtlar, profesyonel sınıfın odaklama ile çekim arasındaki minimum yaklaşık 0.050 saniyelik süresini sağlayan yeni bir elektronik ön obtüratör perdesi tarafından destekleniyor” dedi.

Gelişmiş BIONZ işlemci

α77’nin sensörü, kamera sensöründen gelen büyük miktarlardaki yüksek hızlı verileri işleyen Sony’nin BIONZ görüntü işleme motorunun elden geçirilmiş son sürümü ile birlikte çalışıyor. Bu eşsiz sensör ve BIONZ işlemci kombinasyonu, eşsiz çekim yanıtları, ayrıca fotoğraf veya Full HD video çekerken çok düşük gürültü seviyesi ile kusursuz bir görüntü kalitesi sağlıyor.

Çok hassas çekim

ISO 100-16,000 aralığındaki geniş hassaslık yelpazesi ISO 50’ye kadar genişletilebiliyor. En yüksek hassaslık seviyesinde bile çok düşük pozlama süresi ile hızlı spor hareketlerini dondurabiliyor veya flaşsız olarak atmosferik düşük titreşimli çekimleri yakalayabiliyor. Düşük ISO ayarları, hareket eden suyun etkileyici çekimlerini elde etmek için uzun bir pozlama süresi ile birlikte ideal oluyor.

Mükemmel çözünürlükte bir vizör

α77, dünyanın ilk XGA OLED Tru-Finder™ vizörünü sunuyor. 2 milyon 359 bin 396 noktalı (XGA) eşsiz bir çözünürlük ile bu hassas elektronik vizör, klasik elektronik vizörlerden 10 kat daha yüksek olan yüzde 100 kare kapsamı ile aydınlık, detaylı, yüksek kontrastlı görüntüler sunuyor ve sınıfındaki tüm diğer profesyonel optik vizörlerden daha geniş bir görüntü alanı sağlıyor.

Detaylı çekim bilgisi, beş ekran modu seçeneği ile gösteriliyor. Ayarlı pozlamanın, beyaz dengesinin ve diğer ayarların etkisi, gerçek zamanlı olarak Tru-Finder™’da izlenebiliyor. İnce odaklama ayarı, görüntünün bir bölümüne zum yapılarak da doğrulanabiliyor.

Benzersiz yaratıcılık seçenekleri

Bir düğmeye dokunulduğunda Smart Teleconverter, görüntü sensörünün büyütülmüş merkez kısmını gösterir. Bu, yüksek çözünürlüklü XGA OLED Tru-Finder™’da net gösterime ve 1.4x veya 2x dijital zum faktörü ile 12 megapiksel olarak görüntü alınmasına izin veriyor. Sonucu kontrol etmek için gözünüzü Tru-Finder™’dan çekmeniz gerekmiyor. Bu da fotoğrafçıların yaratıcılığa odaklanmalarını sağlıyor.

Dünyanın ilk çok yönlü bilgi ekranlı XGA OLED Tru-Finder™’i

Fotoğraf ve videolar, mükemmel detay ve kontrast için yüksek çözünürlük (912,000 nokta) ve TruBlack teknolojisini sunan, açısı ayarlanabilir 7.5 cm (3.0″) Xtra Fine LCD’de düzenlenebiliyor ve incelenebiliyor. Ekstra bir yenilik olarak α77, herhangi bir açıda zahmetsizce kadrajlama için serbestçe eğilebilen ve ekseni etrafında dönen, üç şekilde ayarlanabilen dünyanın ilk ekranını sunuyor.

Full HD video

α77, Sony’nin önceki Tam Geçirgen Hareketsiz Ayna Teknolojisi’ne sahip fotoğraf makinelerinde de bulunan ve övgüler alan Hızlı AF Full HD Film çekimlerine de yenilikler getiriyor. Faz algılama, hareket halindeyken bile portre video çekimlerinde doğru odaklanmayı sürdürüyor.

Tüketicilere yönelik APS-C kameralar için bir başka ilk de, Full HD videonun şimdi 50p (kademeli) kare hızında desteklenmesi. Bu da AVCHD (Ver. 2.0) formatındaki son gelişmeleri yansıtıyor. 25p çekim, güzel film videoları çekmek için de hazır. Yaratıcı video seçenekleri, fotoğrafçıların alışık oldukları elle odaklama ve P/A/S/M pozlama modlarının eklenmesi ile daha da genişletildi.

Tam Geçirgen Hareketsiz Ayna Teknolojisi α77’de daha da geliştirildi

Fotoğrafseverlere yönelik α700 DSLR’nin doğal bir devamı olan α77, pratik olarak parmak ucu ile çalıştırmak için çift kontrol kadranını ve makinenin üstüne yerleştirilmiş LCD veri ekranını getiriyor. Dayanıklı gövde, güç ve hafiflik için magnezyum alaşımlı panellerden oluşturulmuş durumda. Denetim tuşları, toz ve nemin etkilerine karşı korunmalı. Bunlar α77 için yeni SAL1650 lens ve VG-C77AM Dikey Tutamak ile HVL-F43AM flaş birimi tarafından sunulan benzer koruma seviyesi ile tamamlanıyor.

Fotoğraf makinesinin dayanıklılığı belgelerle de kanıtlanıyor. Makinenin yeni obtüratör birimi 150 bin devirde test edildi ve objektif hızının minimum 1/8000 sn’yi desteklediği görüldü (1/250 sn flaş senkronizasyonu). Yerleşik GPS, fotoğraf ve videolara otomatik olarak yer verisinin eklenmesine olanak tanıyor.

Yeni DT 16-50mm F2.8 SSM zum lens ve aksesuarlar

Sony α77 fotoğraf makinesi için uyumlu olan A-mount lenslerin büyüyen yelpazesi, şimdi portre ve günlük çekimler için ideal olan 16mm geniş açılı sessiz ve aydınlık DT 16-50mm F2.8 SSM standardı da içeriyor.

Yüksek performanslı lens, toza ve neme dayanıklı bir tasarıma sahip ve sabit maksimum F2.8 diyafram açıklığında yaklaşık 3x’lik bir zum aralığı sunuyor. Optik performans, bütün odak uzaklıklarında sapmayı minimumda tutmak için iki asferik (yuvarlak) eleman ve üç ED cam eleman tarafından destekleniyor. Dahili bir SSM (Super Sonic wave Motor / Süper Ses Dalgası Motoru) sürücü, hızlı ve sessiz olarak otomatik odaklamayı garanti ediyor.

Bir seçenek olarak bulunan toza ve neme dirençli VG-C77AM Dikey Tutamak, dikey çekim pozisyonlarında kameranın rahat idare edilmesini sağlıyor. Kamera, Memory Stick PRO Duo™ medya kullanıldığında, yaklaşık 1600 çekim (LCD monitörle) / 940 çekim (Tru-Finder™ ile) için çekim gücünü iki katına çıkarmak amacıyla iki adet NP-FM500H InfoLITHIUM pil taşıyabiliyor.

Kompakt ve çok yönlü HVL-F43AM harici flaş, güçlü bir GN43 çıkışı, Quick Shift Bounce ayarı, kablosuz orantı kontrolü ve toz/neme dirençli bir tasarımı ile bütün A-mount fotoğraf makineleriyle mükemmel sonuçlar almak için uygunlaştırılmış durumda. Bunlar, bir sırt çantasını, yumuşak taşıma çantalarını, LCD koruyucuları ve mercek kupalarını içeren diğer yeni A-mount sistem aksesuarları ile tamamlanıyor.

 

Önemli Teknik Özellikler

 

Önemli Özellikler SLT – A77
Tip Değiştirilebilir lensli dijital fotoğraf makinesi, yerleşik flaşlı
Lens Uyumluluğu Sony A-mount lensler. Minolta ve Konica Minolta AF lenslerle de çalışır
Görüntü Sensörü APS-C tipi (23.5 x15.6 mm), Exmor APS HD CMOS sensör, RGB ana renk filtreleri ile
İşlemci BIONZ™ görüntü işlemcisi
ISO Hassaslık Aralığı AUTO (ISO 100 – 1600, ISO 100-12800 daha üst veya daha düşük limitlerle seçilebilir), ISO 100 – 16000 seçilebilir (ISO 50’ye genişletilebilir), Multi Frame NR (ISO 25600’e kadar genişletilebilir)
Görüntü Kalitesi Modları RAW, RAW&JPEG, JPEG Fine, JPEG Standard, JPEG Extra Fine
HDMI Konnektör ve BRAVIA Sync HDMI mini konnektör (Type-C), BRAVIA Sync (link menüsü), PhotoTV HD, DVDirect uyumlu
Görüntü Boyutu: 3:2 (piksel) L boyutu:  6000 x 4000 (24M)M boyutu:  4240 x 2843 (12M)S boyutu:  3008 x 2000 (6M)
HD film kaydı Kayıt formatı: AVCHD 2.0 / MP4Video sıkıştırma: MPEG-4 AVC (H.264)Görüntü boyutu (piksel) (PAL): AVCHD: 1980×1080 (50p / 28M / PS, 50i / 24M / FX,  50i / 17M/FH, 25p / 24M / FX, 25p / 17M / FH), MP4: 1440×1080 (25fps / 12M), VGA: 640×480 (25fps / 3M)
Elektronik Vizör XGA OLED, 1.3 cm (0.5 tip) elektronik vizör (2,359,296 nokta etkin çözünürlük), %100 kare kapsamı ile, beş ekran modu ve ızgara çizgili ekran modları.
LCD 7.5 cm (3.0-tip) geniş tipte TFT, TruBlack teknoloji ile Xtra Fine LCD: 921k nokta çözünürlük ile
SteadyShot™ INSIDE EVET
Toza karşı Sistem Düşük geçişli filtre üzerinde elektrik yüklü koruma kaplaması ve görüntü sensörü değiştirme mekanizması
Odaklama Modları AF/MF seçilebilir.AF modları: Tek çekim AF, Otomatik AF, Sürekli AF
Otomatik Odaklama Sistemi TTL 19-noktalı faz algılamalı AF sistemi, 11 çapraz sensör ile
Pozlama Modları AUTO, AUTO Gelişmiş (AUTO+), Sahne Seçimi, Panorama Çekimi, 3D Panorama Çekimi, Sürekli İleri Öncelikli AE, Film, Programlı AE (P), Diyafram öncelikli (A), Enstantane önceklikli (S), Elle (M)
Pozlama Ölçüm Sistemi 1200-bölge değerlendirme ölçümü
Pozlama Ölçüm Modları Çok bölgeli, Merkez ağırlıklı, Nokta
Sahne Seçimi Portre, Manzara, Makro, Spor Hareketleri, Günbatımı, Gece Portre, Gece Görüşü, Elde Alacakaranlık
Resim Efekti 11 mod (15 efekt): Gri Sayısını Azaltma (Renkli, B/W), Popüler Renk, Eski Fotoğraf, Kısmi Renkli (R,G,B,Y),Yüksek Kontrastlı Tek Renk, Oyuncak Kamera, Yazılımla Aydınlatma, Yazılımla Odaklama, HDR Boyama, Zengin tonlu Tek Renk, Minyatür
Yaratıcı Stil Ayarları Standart, Canlı, Doğal, Net, Derin, Aydınlık, Portre, Manzara, Günbatımı , Gece Sahnesi, Sonbahar yaprakları, Siyah & Beyaz, Koyu Kahverengi[Kontrast (-3 - +3 adım), Doygunluk(-3 - +3 adım), Keskinlik(-3 - +3adım)]
Panoramik Çekim EVET (2D ve 3D)
Otomatik HDR EVET (P/A/S/M modlarında hazır)
Objektif 1/8000-30sn, Bulb
Pozlama 1/3 EV, 1/2 EV, 2/3 EV, 2.0 EV, 3.0 EV adımla, 3 veya 5 kare (2.0 EV, 3.0 EV: sadece 3 kare)
Beyaz Dengesi Ayarları Otomatik WB, Gün ışığı, Gölge, Bulutlu, Parlak, Floresan (Sıcak beyaz /Soğuk Beyaz /Gün beyazı /Gün ışığı), Flaş, C. Temp 2500 – 9900K, C Filtre G7 – M7, 15-adım, Özel, AWB mikro ayarı
Sürekli İleri Çekim Sürekli İleri Öncelikli AE: Saniyede maksimum 12 resimSürekli çekim: Hi: Saniyede maksimum 8 kare / Lo: Saniyede maksimum 3 kareMaks. Sürekli çekim:Sürekli İleri Öncelikli AE modu:  Extra fine: 13 resim, Fine: 17  resim, Standard: 17 resim, RAW & JPEG: 11 resim, RAW: 13 resim

Sürekli Çekim: Extra fine: 13 resim, Fine: 18 resim, Standard: 18 resim, RAW & JPEG: 11 resim, RAW: 13 resim

Yaklaşık çekim sayısı Tru-Finder ile yaklaşık 470 çekim, LCD monitör ile yaklaşık 530 çekim (CIPA standardı)
Yerleşik flaş Otomatik açılma, GN12 (ISO 100’de metre olarak),16mm’ye kadar  FOV kapsamı
Flaş Modları Flaş kapalı, Otomatik Flaş, Dolgu Flaşı, Yavaş Senk., Arka Senk., Kırmızı gözü azaltma (otomatik Flaş ve Dolgu Flaşı modu için açık/kapalı seçilebilir), Kablosuz*, Yüksek Hızlı Senk.** Harici Flaş ile HVL-F58AM, HVL-F56AM, HVL-F43AM, HVL-F42AM, HVL-F36AMFlaş kontrolu (ADI flaş/ Ön flaş TTL / Elle flaş)
Medya Memory Stick PRO Duo / Memory Stick PRO-HG Duo; SD / SDHC (UHS-1 Uyumlu)  / SDXC (UHS-1 Uyumlu) bellek kartı
Boyutlar (GxYxD) Yaklaşık 142.6 mm × 104.0 mm × 80.9 mm
Ağırlık Yaklaşık 653g (sadece gövde)Yaklaşık 732g (pil ve Memory Stick PRO Duo ile)

 

Benzer Haberler:

Yorumlar

Yorum


Hit Counter provided by Acrylic Display