Tüketici Dostu Dergisi|Cumartesi, Şubat 23, 2019
Buradasınız Home » Ekonomi » Altın Sorunu, kuyumcular ile bankacıları karşı karşıya getirdi
  • Bizi takip edin !

Altın Sorunu, kuyumcular ile bankacıları karşı karşıya getirdi 

Ýstanbul Kuyumcular Odasý

İstanbul Kuyumcular Odası, bankalara da Cumhuriyet ziynet altını alıp satma yetkisi verilmesi ile ilgili yönetmeliğin, para ve sermaye piyasalarının dev kuruluşu olan bankalar ile sarraf ve kuyumcu esnafını eşit olmayan rekabet koşullarında rekabet haline soktuğu gerekçesiyle iptalini istedi.

Açılan iptal davasında İstanbul Kuyumcular Odası; “2012 yılında toplam 23 milyar Türk Lirası net kar elde etmiş olan bankalara esnafla rekabet edecekleri bir ticari faaliyet alanı yaratmak esnafın ihmal edilmesi, gözden çıkarılması anlamına gelmektedir.” dedi.

Bankalar bu alanda tekelleşecek ve esnafı bu piyasadan sileceklerdir

İstanbul Kuyumcular Odası; ülkemizde yaklaşık 25.000 sarraf ve kuyumcu esnafı olup, bu kişilerle doğrudan ve dolaylı ekonomik ilişki içerisinde olan yaklaşık 1 milyon kişinin bulunmasını öne sürerek, söz konusu 1 milyon kişinin eşit olmayan bu rekabet koşullarından etkileneceğini ve bu yönetmeliğin sosyal düzende rahatsızlıklar doğurabileceğini savundu. İptal davasında, bankalara Cumhuriyet altın sikkeleriileCumhuriyetziynet altın ticareti yapma yetkisinin verilmesinin bankaları bu alanda tekelleştireceği, esnafın bu piyasadansilinmesi yönünde gerekçeler yer aldı.

Devlet vergi kaybına uğrayacaktır

Katma Değer Vergisi Kanunu’nun 17. maddesi sadece külçe altın ticaretini istisna tuttuğundan ve bankacılık hizmetlerinden hiç biri katma değer vergisine tabi olmadığından bankalar sadece külçe altın alım satımı yapabilmektedirler. İstanbul Kuyumcular Odası iptal gerekçesinde, bu yönetmelik ile bankalara farkında olunmadan, normalde katma değer vergisine tabi olan bir ticareti katma değer vergisiz yapma olanağı getirildiğini ve devletin vergi kaybına uğrayacağını vurguladı.

Hükümetin “yastık altındaki” altının,bankalar tarafından mevduata dönüştürülmesi ve kazandırılmasını sağlamak amacı ile yürürlüğe soktuğu yönetmeliğe izin verilmesinin Bankacılık Kanunu’nun ilgili maddelerine de aykırılık içerdiğini ekleyen İstanbul Kuyumcular Odası bu yönetmeliğin yürütmesinin durdurulmasını ve iptalini talep etti.

Benzer Haberler:

Yorumlar

Yorum


Hit Counter provided by Acrylic Display