Tüketici Dostu Dergisi|Cuma, Nisan 19, 2019
Buradasınız Home » Haberler » Cep faturaları artacak
  • Bizi takip edin !

Cep faturaları artacak 

Fashionable and stylish young man talking on the phone, relaxing with coffee

Yeni yıla girerken cep telefonu, internet, uydu tv yayını gibi elektronik haberleşme sektöründe hizmet sunan firmalarca abonelere gönderilen kısa mesajda, faturaların geç ödenmesinden ötürü hizmetin kapanması halinde tekrar açılması için 14 lira “Açma-Kapama Ücreti” yansıtılacağı açıklandı.

Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, ‘açma-kapama’ adı altında alınan ücretin haksız kazanç olduğuna işaret ederek şunları söyledi, “Açma-kapama ücreti elektronik haberleşme sektöründe hizmet alan milyonlarca aboneden sağlanan haksız bir kazançtır. İşletmeci bu işlemi gerçekleştirirken kayda değer ek bir maliyete de katlanmamaktadır. Sabit ve mobil telefon, internet veya uydu televizyon hizmeti sunan firmalar faturasını zamanında ödeyemeyen tüketicileri istismar ediyor. Zaten faturasını zamanında yatıramayan abonenin hizmeti kesildikten sonra borcunu ödeyip tekrar açılana kadar geçen sürede hizmet verilmediği halde ücretlendirme sürdürülüyor. Üstelik faiz de işletilmesine rağmen hizmetin tekrar başlatılması için aboneye açma-kapama ücreti yansıtılıyor. Böylelikle kesilen hatla ilgili hizmet verilmeyen süre için ücretlendirmeyi sürdüren firmalar üstüne bir de faiz ekleyerek çifte kazanç sağlıyor.” dedi.

BTK’ya şikayet edilebilir

Yeni Tüketici Kanununa bu ücretlerin alınmasını önleyecek madde konulması için tüketici örgütlerinin çabalarının cep telefon firmaların girişimleriyle engellendiğine işaret eden Ağaoğlu, “Faturanın geç ödenmesi nedeniyle tüketici üç şekilde cezalandırılmış oluyor. Almadığı hizmetin bedelini ödüyor, faiz tahakkuk ettiriliyor ve açma-kapama ücreti alınıyor. Bu ücretin alınmasının önüne geçilmesi için Bilgi Teknolojileri Kurumu tarafından yeni bir düzenleme yapılmalı ve haksız ücretlendirme ile tüketicilerin mağdur edilmesi sonlandırılmalıdır. Çünkü alınan bu ücret haksız kazançtır, işletmelerin sebepsiz zenginleşmesine yol açmaktadır. İşletmeciler bu işlemi gerçekleştirirken kayda değer ek bir maliyet de olmamaktadır. Ayrıca fiilen kesme-açma olmadığı halde bu ücret yansıtılırsa aboneler buna itiraz edebilirler. Elektronik haberleşme sektöründen aldığı hizmetten ötürü mağduriyet yaşayan tüketiciler www.btk.gov.tr adresine üye kaydı yaptırmak suretiyle şikayetlerini iletebilirler.” dedi.

74 milyon aboneye vergi zammı

Ağaoğlu açıklamasının devamında 2016 yılı için yüzde 3,83 olarak hesaplanan yeniden değerleme oranından dolayı, mobil telefonlara 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren özel iletişim vergisinin de 47 TL olarak uygulanacağını belirtti.

Benzer Haberler:

Yorumlar

Yorum


Hit Counter provided by Acrylic Display