Tüketici Dostu Dergisi|Cuma, Nisan 19, 2019
Buradasınız Home » Sağlık » Erdem Hastanesi’nden mamografide yüzde 50 indirim
  • Bizi takip edin !

Erdem Hastanesi’nden mamografide yüzde 50 indirim 

1477305086_memekanseri3

Erdem Hastahanesi, her yıl “Meme Kanseri Farkındalık Ayı” olarak işlenen Ekim ayına özel bir kampanya başlattı. Kampanya kapsamında Erdem Hastahanesi’nde genel cerrahi muayenesi olan ve mamografi çektiren hastalara yüzde 50 indirim uygulanıyor. İndirim kampanyası Ekim ayının sonuna kadar geçerli olacak.

EN SIK GÖRÜLEN İKİNCİ KANSER TÜRÜ

Konuyla ilgili görüşlerini açıklayan Erdem Hastahanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Muharrem Öner şunları söyledi: “Meme kanseri, kadınlarda en sık görülen kanser türlerinin başında geliyor. Üstelik bu kanser türü, dünya genelinde en sık görülen ikinci kanser türü olarak karşımıza çıkıyor. Yapılan araştırmalara göre ise Türkiye’de her yıl her 10 kadından birine meme kanseri teşhisi konuyor. Ayrıca meme kanserinde erken teşhis sağlandığında yüzde 95’i aşan oranlarda yaşam şansı bulunuyor. Son yıllarda yeni yöntemlerle kadınlarda memenin tamamının alınmasına gerek olmadan iyileşme sağlanabiliyor.”

“VATANDAŞI BİLİNÇLENDİRİYORUZ”

Erdem Hastahanesi olarak başlattıkları bu kampanyayı bir çeşit sosyal sorumluluk projesi olarak da gördüklerini belirten Op. Dr. Öner, “Erdem Hastahanesi olarak biz, kontrole ve mamografiye gelen hastalarımızı bilinçlendirmek için de çalışmalar yapıyoruz. Örneğin meme kanseri için risk faktörleri nedir, hasta kendi kendine elle muayenesini nasıl yapar, doktor kontrol muayeneleri ne sıklıkta olmalıdır gibi soruların cevaplarını anlatarak, kadınların hem hayatını hem de yaşam kalitesini son derece olumsuz etkileyen bu hastalığa karşı etkin bir mücadele yürütmeye çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

MEME KANSERİ FARKINDALIĞI İÇİN NELER YAPILMALI?

Op. Dr. Öner, sanılanın aksine hastanın ayda bir kendi kendini elle muayene etmesinin 20’li yaşlara kadar inmesi gerektiğini, bu kontrolde herhangi bir olumsuzluğa rastlanmasa da bu yaş grubundakilerin en az üç yılda bir doktor kontrolüne başvurmaları gerektiğini söyledi. Op. Dr. Öner, “Bu kontrol periyodunun kesintisiz olarak devam etmesi, meme kanserinin erken teşhisi açısından son derece önemli. Ayrıca risk grubunda olmayan her kadının 40 yaşından itibaren yılda bir kez meme muayenesi yaptırması ve mamografi çektirmesi isabetli bir davranış olur. Risk grubunda olanlar ise özellikle abla, anne, kardeş gibi yakın aile bireylerinde ve yakın akrabalarında meme kanseri öyküsü bulunanlar çok daha dikkatli davranmalı, 30 yaşından itibaren muayene ve radyolojik tetkiklerini aksatmadan doktor kontrolünden geçmelidir” dedi.

“TEK TEDAVİ ERKEN TEŞHİS”

Meme kanserinin en etkili tedavisinin erken teşhis olduğunu vurgulayan Op. Dr. Öner, “Riski minimuma indirmek için ise düzenli egzersiz ve fiziksel aktivite, yağlı besinleri ve alkol kullanımını azaltmak, ideal kiloyu korumak çok önemli. Ayrıca yaşamının bir döneminde bebek emziren anneler için de bu risk oldukça düşüyor” şeklinde konuştu.

2004’TEN BERİ İDRAK EDİLİYOR

Ekim ayı, Dünya Sağlık Örgütü’nün 2004 yılında aldığı kararla tüm dünyada ve Türkiye’de “Meme Kanseri Farkındalık Ayı” olarak idrak ediliyor. Bu kapsamda her yıl Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kanser Daire Başkanlığı koordinasyonunda birçok etkinlik, panel ve sağlık taramaları gerçekleştiriliyor.

 1477305087_memekanseri4

Benzer Haberler:

Yorumlar

Yorum


Hit Counter provided by Acrylic Display