Tüketici Dostu Dergisi|Pazartesi, Mart 25, 2019
Buradasınız Home » Sağlık » Türkiye’nin %70’i tam tahıllı ürünler tüketmiyor
  • Bizi takip edin !

Türkiye’nin %70’i tam tahıllı ürünler tüketmiyor 

1339070633_Nestl___Beslenme_Saglik_ve_Iyi_Yasam_Mdr_Dyt._Ece_Nevra__Durukan_2

Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması’nın ilk sonuçlarına göre Türkiye’de tam tahıllı ürün tüketmeyenlerin oranının %70 olduğu bildirildi. 6 Haziran’da gerçekleştirilen Türkiye Diyetisyenler Derneği’nin düzenlediği bilimsel oturumda Nestlé’den konuşmacı olarak katılan Nestlé Beslenme, Sağlık ve İyi Yaşam Müdürü Dyt. Ece Nevra Durukan, sağlık ve beslenme otoriteleri tarafından günde en az 3 porsiyon tüketilmesi önerilen tam tahıllı besinlerin, kilo kontrolünün yanı sıra, diyabet, koroner kalp hastalıkları, kanser, obezite gibi hastalıklara yakalanma riskini de azalttığını belirtti.

37 yıllık bir aradan sonra yapılan, Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması’nın (TBSA) ön sonuçlarına göre Türkiye’de tam tahıl tüketmeyenlerin oranının %70 olduğu ifade edildi. Araştırmalar, tam tahılın çok iyi bir enerji kaynağı olduğunu; tam tahılda bulunan kompleks karbonhidratlar, lif ve proteinlerin, enerjinin vücutta serbest kalmasını yavaşlattığını ve bu durumun da enerjinin daha uzun süre kullanılabilmesine olanak tanıdığını gösteriyor. Sağlık profesyonelleri bu nedenlerden ötürü tam tahılların tüketimindeki artışın beslenme ve sağlığa olumlu yönde etkileri olduğu konusunda birleşiyor.

6 Haziran Diyetisyenler Günü’nde, Ankara Sheraton Hotel’de gerçekleşen ve Türkiye’nin önde gelen beslenme uzmanları ve akademisyenlerinin katıldığı Türkiye Diyetisyenler Derneği’nin evsahipliği yaptığı bilimsel toplantıda Nestlé Beslenme, Sağlık ve İyi Yaşam Müdürü Dyt. Ece Nevra Durukan tam tahıl tüketimini ve çözüm önerilerini değerlendirdi.

Ece Nevra Durukan konu ile ilgili şunları söyledi: “Tam tahıl tüketiminden rafine ürünlere geçişimiz yüzyıllık bir süreç içerisinde gerçekleşti. Ancak, bu geçiş, insanların sağlığını son derece olumsuz etkiledi. Dolayısıyla, tam tahıllı ürünlerin yaygınlaştırılması; bu hususta, tam tahıllı besinlerin genel sağlık için günlük en az 3 porsiyon tüketilmesi gereklidir. Bu hedefe ulaşırken, tam tahıllı gevreklerin modern hayatın içerisinde çok lezzetli ve sağlıklı alternatifler olduğunu da belirtmek isterim.”

Tam tahılların kardiyovasküler hastalık, obezite, diyabet ve kanser riskini azaltmaya yardımcı olduğunu belirten Dyt. Ece Nevra Durukan, “Türkiye’de insanlar yeterli miktarda tam tahıl tüketmiyor. Aslında yeterli ve dengeli beslenme içerisinde günlük 3 porsiyon tam tahıl tüketimi zor değil. Özellikle günün en önemli öğünü olan kahvaltıda, tam tahıllı kahvaltılık gevrekler tüketilmesi çok önemli. Topluma tam tahıl tüketiminin kolay yolları anlatılmalı ve tüketim özendirilmelidir.” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler:

Yorumlar

Yorum


Hit Counter provided by Acrylic Display