Tüketici Dostu Dergisi|Pazartesi, Mart 25, 2019
Buradasınız Home » Tüketiciden » Galip Hırka: “TÜRK TELEKOM’un vermediği hizmet için talep ettiği bedel iptal edildi.”
  • Bizi takip edin !

Galip Hırka: “TÜRK TELEKOM’un vermediği hizmet için talep ettiği bedel iptal edildi.” 

telecommunication

Sayın Nilüfer Tuba Akman,

Tüketiciler Derneği Genel Başkanı Aydın Ağaoğlu’nun bilgi notu ile TELEKOM’un vermediği hizmet için talep ettiği bedelin iptali konusunda Üsküdar Kaymakamlığı Tüketici Hakem Heyetine yaptığımız başvuru ve lehimize aldığımız kararı tarafınıza sunuyorum.

Galip Hırka

ALKA Müh ve Dan.Ltd. Şti. İstanbul Bölge Müdürü

 

Tüketiciler Derneği Genel Başkanı Aydın Ağaoğlu:

“Üsküdar Tüketici Hakem Heyeti’ni uyarmakla kalmayıp, BTK’ya da başka mağdurlar olmaması için düzenleme yapılması önerileri götürdük ve aşağıdaki bir bölümünü okuyabileceğiniz Yönetmelik 20 Haziran’da Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi.  Galip bey başka insanların da mağduriyetini önleyecek düzenleme yapılmasına vesile olacak güzel bir mücadele verdi…  Bu olay haber yapılarak tüm tüketicilere duyurulmalı. Sağlıklı ve sorunsuz günler dilerim.”

20 Haziran’da Resmi Gazetede yayınlanan Yönetmelik hakkında

Abonelik sözleşmelerin uygulanmasına ilişkin THY’nin 15’inci maddesine yeni bir fıkra eklenerek faydalanılmayan hizmetin bedelinin aboneden talep edilmesinin engellemeye yönelik “kıst ücret” uygulamasına yer verilmiştir. Bu kapsamda Kurum tarafından yapılacak çalışma akabinde elektronik haberleşme sektöründe kıst uygulaması zorunluluk olarak işletmeciler tarafından yapılacaktır. (Kıst Ücret: Hizmetin sunumunun öngörüldüğü süreden daha kısa süreli kullanımı halinde yalnızca kullanılan süreye denk gelen ücrettir.) THY’nin 18 inci maddesindeki feshe ilişkin süre Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ile yeknesak hale getirilerek yedi gün olarak belirlenmiştir. Ancak tüketicinin fesih sürecinde mağdur olmaması için fesih talebinin alınmasını müteakiben ücretlendirmenin 24 saat içinde durdurulacağı ifade edilmiştir. Fesihe ilişkin olarak, İşletmeci fesih bildirimlerinde fesih talebinin alındığı bilgisini aboneye en geç yirmi dört saat içinde iletir/verir hükmü getirilmiş olup, böylelikle fesih talebinin işletmeci tarafından alınıp alınmadığına ilişkin olarak ileride çıkabilecek tereddütlerin önüne geçilmeye çalışılmıştır. Ayrıca feshe ilişkin abonenin sahip olduğu haklar genişletilmiş “teyit edilmiş olmak kaydıyla işletmecinin faks numarasına imzalı olarak gönderme ve güvenli elektronik imza ile gönderilip saklanabilen metinler kullanma” şeklinde alternatif fesih seçenekleri getirilmiştir. Abonelere geçmiş yıllara ait faturaların veya ilerde karşılarına çıkabilecek faturaların önüne geçebilmek amacıyla İşletmecilerin fesih gerçekleştiren abonelerine yönelik olarak en geç dört ay içerisinde son bir fatura gönderebileceği şeklinde 18 inci maddeye bir fıkra eklenmiştir.

galiphirka

 Tüketici Dostu dergisi ve tuketicidostu.net, T.C. Yasalarına uygun olarak yayımlanmaktadır. Tüketici Dostu dergisinde ve tuketicidostu.net internet sitesinde yayımlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır.İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz. Yayımlanan her türlü görüşün, yazının, röportajın ayrı ayrı ses kaydı veya yazılı belgesi veya şahidi mevcuttur. Yayımlanan her türlü görüşün, yazının, röportajın sorumluluğu ilgili kişiye aittir. SHORTCUT AJANS – NİLÜFER TUBA AKMAN FİRMASI sorumlu tutulamaz.

 

Benzer Haberler:

Yorumlar

Yorum


Hit Counter provided by Acrylic Display